Przypomnienie w sprawie założenia adresu do e-Doręczeń

Szanowni Państwo,
 
W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie obowiązku stosowania e-Doręczeń (1 kwietnia 2025 roku) przypominam osobom, które jeszcze nie założyły adresu do e-Doręczeń o jego założeniu.
 
Bieżące informacje o e-Doręczeniach można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/aktualnosci

Cały proces składania wniosku odbywa się za pośrednictwem strony: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-adres-do-e-doreczen-u-publicznego-dostawcy-uslugi-e-doreczen
 
Następnie należy aktywować skrzynkę poprzez stronę: https://serwis.epuap.gov.pl/mlpz/login?ORIGIN=EU2_PROD_IAM
 

Złóż wniosek o adres do e-Doręczeń dla firmy

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz komunikować się z urzędami przez internet? Przejdź na e-Doręczenia. Specjalna skrzynka elektroniczna umożliwi ci bezpieczną wymianę korespondencji z urzędami online. Zacznij od wniosku o utworzenie twojego adresu do e-Doręczeń.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • elektronicznie

Załatw online

Potrzebujesz profilu zaufanego albo e-dowodu, aby zalogować się do serwisu Biznes.gov.pl

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Co to są e-Doręczenia

e-Doręczenia to usługa, która umożliwia korespondencję z urzędami online. Jest to usługa zaufania, a więc gwarantuje bezpieczeństwo i pewność skutków prawnych. Wiadomość wysłana z adresu do e-Doręczeń ma taki skutek prawny, jak list polecony za potwierdzeniem odbioru.

Na Biznes.gov.pl możesz założyć adres i darmową skrzynkę do e-Doręczeń u publicznego dostawcy usługi, którym obecnie jest Poczta Polska S.A.

Dowiedz się więcej o e-Doręczeniach dla przedsiębiorców.

Jak zacząć korzystać z e-Doręczeń

Pierwszym krokiem jest założenie adresu i wpisanie go do bazy adresów elektronicznych (BAE).

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz korzystać z usługi e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl – złóż wniosek klikając przycisk Załatw online na tej stronie. Nie musisz oddzielnie wnioskować o wpis do BAE. Wystarczy, że aktywujesz utworzony dla ciebie adres, a wpis nastąpi automatycznie.

Uwaga! Wniosek przez Biznes.gov.pl mogą złożyć wyłącznie przedsiębiorcy prywatni. Podmioty publiczne i przedstawiciele zawodów zaufania publicznego wnioskują o utworzenie adresu do e-Doręczeń za pośrednictwem e-usługi udostępnionej na stronie gov.pl.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Firmy, które zarejestrowały działalność przed 1 stycznia 2025 roku w:

  • CEIDG– muszą mieć adres do e-Doręczeń od 1 października 2026 roku
  • KRS– muszą mieć adres do e-Doręczeń od 1 kwietnia 2025 roku.

Firmy, które rejestrują działalność w CEIDG albo w KRS od 1 stycznia 2025 roku, zakładają adresy i skrzynki do e-Doręczeń podczas rejestracji.

Uwaga! Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego, muszą stosować e-Doręczenia od 1 stycznia 2025 roku. Jeśli jesteś adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym, doradcą restrukturyzacyjnym, rzecznikiem patentowym albo notariuszem, złóż wniosek o adres do e-Doręczeń przez e-usługę na stronie gov.pl.

Gdzie załatwisz sprawę

Początek formularza

Dół formularza

Ministerstwo Cyfryzacji - eDoręczenia
Królewska 27, 00-060 Warszawa

Co zrobić krok po kroku

  1. Przygotuj wniosek w e-usłudze na Biznes.gov.pl

Wniosek możesz złożyć tylko elektronicznie. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Załatw online" na tej stronie, zalogujesz się do Biznes.gov.pl i skorzystasz z elektronicznego kreatora wniosku. Jeśli to twoje pierwsze logowanie, system przeprowadzi cię przez proces zakładania konta.

Przeczytaj, jak założyć konto na Biznes.gov.pl.

Wypełniając kreator zaznacz opcje, które cię dotyczą i wpisz wymagane dane, a system wygeneruje wniosek.

Jeśli zależy ci na szybkim załatwieniu sprawy, przed zalogowaniem przygotuj dane przedsiębiorcy, który będzie właścicielem adresu do e-Doręczeń: 

  • nazwę (w przypadku przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG nazwa musi obejmować imię i nazwisko)
  • numer REGON, jeżeli został nadany
  • numer NIP, jeżeli został nadany, lub informację o jego unieważnieniu lub uchyleniu
  • adres do korespondencji
  • dla przedsiębiorców wpisanych do KRS - numer KRS, jeżeli został nadany
  • dla przedsiębiorców wpisanych do KRS - oznaczenie formy prawnej
  • dla przedsiębiorców wpisanych do KRS - siedzibę i adres
  • dla przedsiębiorców wpisanych do CEIDG - numer PESEL, a jeżeli nie został nadany, Identyfikator Europejski
  • dla przedsiębiorców wpisanych do CEIDG - adres e-mail, na który zostanie przesłana informacja o utworzeniu adresu do doręczeń elektronicznych i jak aktywować skrzynkę
  • imię i nazwisko administratora skrzynkido e-Doręczeń, jego adres e-mail oraz numer PESEL, a jeżeli PESEL nie został nadany, Identyfikator Europejski (przedsiębiorcę wpisanego do CEIDG dotyczy to tylko jeśli wyznacza administratora).

Jeśli jesteś przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG możesz sam zarządzać skrzynką albo wyznaczyć administratora, który będzie to robił w twoim imieniu. Przedsiębiorcy wpisani do KRS muszą wyznaczyć administratora skrzynki.

Ważne! Jeśli działasz jako pełnomocnik, członek organu uprawnionego do reprezentacji albo prokurent, a twoje uprawnienie do złożenia wniosku w imieniu przedsiębiorcy nie wynika z CEIDG albo KRS musisz wykazać swoje uprawnienie do reprezentacji.

W takim wypadku przed zalogowaniem się do e-usługi przygotuj:

  • pełnomocnictwopodpisane elektronicznie przez przedsiębiorcę albo kopię pełnomocnictwa potwierdzoną elektronicznie za zgodność z oryginałem przez przedsiębiorcę, notariusza albo będącego pełnomocnikiem przedsiębiorcy – adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego, doradcę podatkowego, radcę Prokuratorii Generalnej RP
  • dowód zapłacenia opłaty skarbowej za złożenie pełnomocnictwa. Sprawdź praktyczne informacje na temat opłaty skarbowej.

albo

  • dokument potwierdzający reprezentacjębądź jego kopię, potwierdzoną elektronicznie za zgodność z oryginałem przez przedsiębiorcę, notariusza albo będącego pełnomocnikiem – adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego, doradcę podatkowego, radcę Prokuratorii Generalnej RP.

Dokumenty

1.Wzór pełnomocnictwa do wniosku o adres do e-Doręczeń

Termin

Firmy, które zarejestrowały działalność przed 1 stycznia 2025 roku w:

  • CEIDG– muszą mieć adres do e-Doręczeń od 1 października 2026 roku
  • KRS– muszą mieć adres do e-Doręczeń od 1 kwietnia 2025 roku.

Firmy, które rejestrują działalność w CEIDG albo w KRS od 1 stycznia 2025 roku, zakładają adresy i skrzynki do e-Doręczeń podczas rejestracji.

Uwaga! Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego, muszą stosować e-Doręczenia od 1 stycznia 2025 roku. Jeśli jesteś adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym, doradcą restrukturyzacyjnym, rzecznikiem patentowym albo notariuszem, złóż wniosek o adres do e-Doręczeń przez e-usługę na stronie gov.pl.

  1. Podpisz i wyślij wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń

Po przejściu przez kreator znajdziesz się na stronie podpisywania dokumentu.

Aby podpisać wniosek możesz wykorzystać:

Jeśli wniosek ma podpisać kilka osób, wybierz przycisk "Wiele podpisów". Pobierz dokument, zapisz na komputerze, a następnie przekaż osobie, która ma go podpisać. Po zebraniu wszystkich podpisów wróć na Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. W zakładce Powiadomienia znajdziesz link do niepodpisanego dokumentu.

Przeczytaj instrukcję, jak podpisać dokument elektroniczny w kilka osób.

Pamiętaj! Wniosek muszą podpisać osoby uprawnione do reprezentacji przedsiębiorcy (na przykład właściciel firmy z CEIDG, zarząd spółki akcyjnej, wspólnicy spółki jawnej). Wniosek w imieniu przedsiębiorcy może też złożyć prokurent albo pełnomocnik, który ma do tego umocowanie. Minister Cyfryzacji odrzuci wniosek podpisany przez osobę nieuprawnioną do działania w imieniu przedsiębiorcy.

Po podpisaniu wniosku kliknij przycisk „Wyślij”.

Termin

Po wypełnieniu kreatora wniosu, masz masz 4 dni na zebranie wszystkich wymaganych podpisów. Tyle czasu niepodpisana wersja wniosku jest przechowywana na Koncie Przedsiębiorcy.

  1. Urząd sprawdzi wniosek merytorycznie i formalnie

Jeśli wniosek będzie zawierał nieprawidłowe dane albo nie będzie spełniał innych wymagań, urząd wezwie cię do usunięcia braków w terminie 7 dni. Jeśli braki nie zostaną usunięte, wniosek pozostanie bez rozpoznania.

  1. Minister Cyfryzacji utworzy adres i skrzynkę do e-Doręczeń

O tym, że adres i skrzynka zostały utworzone dowiesz się z wiadomości e-mail przesłanej przez zespół e-Doręczeń. W wiadomości będzie instrukcja jak aktywować adres. 

Ważne! Wiadomość aktywacyjna zostanie wysłana na adres e-mail podany w tym celu we wniosku. Jeśli jesteś przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG i nie wyznaczyłeś administratora skrzynki, zadbaj o to żeby we wniosku znalazł się twój adres e-mail, który regularnie sprawdzasz. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS, którzy muszą wyznaczyć administratora skrzynki, wiadomość aktywacyjna zostanie wysłana na adres e-mail administratora.

  1. Aktywuj skrzynkę i adres do e-Doręczeń

Żeby adres do e-Doręczeń twojej firmy stał się widoczny w bazie adresów elektronicznych, a skrzynka zaczęła działać, potrzebna jest ich aktywacja. Szczegółowe informacje jak to zrobić będą w wiadomości e-mail do administratora skrzynki lub do przedsiębiorcy, który jest właścicielem adresu i nie wyznaczył administratora.

Ważne! Po otrzymaniu wiadomości aktywacyjnej zaloguj się do Konta Przedsiębiorcy. Logowanie jest możliwe przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Przy pierwszym logowaniu system poprosi cię o podanie adresu e-mail, na który będą przychodziły powiadomienia z Biznes.gov.pl.

Po aktywacji adresu, uzyskasz dostęp do darmowej skrzynki do e-Doręczeń dla swojej firmy. Skrzynka w Koncie Przedsiębiorcy umożliwi ci wysyłanie, odbieranie i przechowywanie wiadomości, a także dostęp do adresów wpisanych do BAE.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG możesz sam zarządzać skrzynką albo wyznaczyć administratora, który będzie to robił w twoim imieniu. Przedsiębiorcy wpisani do KRS muszą wyznaczyć administratora skrzynki.

Dowiedz się jakie są zasady zarządzania skrzynką do e-Doręczeń oraz prawa i obowiązki posiadacza skrzynki

  1. Minister Cyfryzacji wpisze adres do e-Doręczeń do bazy adresów elektronicznych

Na aktywowany adres do e-Doręczeń przyjdzie wiadomość o jego wpisie do bazy adresów elektronicznych. Od tego momentu urzędy, które mają adresy do e-Doręczeń, będą przesyłać twojej firmie korespondencję tylko elektronicznie, na adres wpisany do BAE.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

  • 17 zł – opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwalub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii w formie elektronicznej (opcjonalnie)  

Jeśli wniosek składa pełnomocnik bądź prokurent, trzeba zapłacić opłatę skarbową odpowiednio za złożenie pełnomocnictwa albo wypisu z KRS potwierdzającego ustanowienie prokury.

Gdzie zapłacić: opłatę skarbową zapłać na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby mocodawcy (osoba albo firma, która udzieliła pełnomocnictwa).

Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa.

Ile będziesz czekać

Wiadomość e-mail potwierdzająca utworzenie adresu do e-Doręczeń zostanie przesłana po otrzymaniu przez ministra właściwego ds. cyfryzacji kompletnego i poprawnego wniosku. Po aktywacji adresu, zostanie on niezwłocznie wpisany do bazy adresów elektronicznych.

Dziękujemy

Z poważaniem
Janusz Trafalski
Piotr Trafalski

 

Polski Ład

 

Jak już Państwu wiadomo, od nowego roku będziemy świadkami wielu zmian w przepisach, związanych z wprowadzeniem rządowego programu Polski Ład . W cyklu artykułów, postaramy się Państwu przedstawić i wyjaśnić najważniejsze z nich. Dzisiaj sygnalizujemy kilka zmian, które znajdą się nowym, Polskim Ładzie.

Likwidacja amortyzacji nieruchomości mieszkalnych

Polski Ład przewiduje wyłączenie od 1 stycznia 2022 r. z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych. Obecnie odpisy amortyzacyjne od takich składników stanowią koszty. Jednocześnie jednak ich odpłatne zbycie w ramach wykonywania działalności, jak również po ich wycofaniu z firmy, nie generuje przychodu firmowego. Przychody z tego tytułu rozliczane są w pdof * jako odpłatne zbycie nieruchomości i określonych praw majątkowych, o którym mowa w art. 10 ust. 3 oraz art. 14 ust. 2c ustawy o pdof. W związku z tym zbycie ich po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały nabyte, skutkuje brakiem obowiązku zapłaty podatku z tego tytułu. Jednocześnie odpłatne zbycie nieruchomości mieszkalnej przed upływem tego okresu, pozwala na skorzystanie z tzw. ulgi mieszkaniowej.

Projekt zakłada, że niezależnie od profilu działalności gospodarczej, w jakiej są wykorzystywane, nieruchomości o charakterze mieszkalnym, nie tylko nie będą one podlegały amortyzacji, ale również nie będą ujmowane w ewidencji środków trwałych.

Prywatny majątek na usługach firmowych

Jeżeli przedsiębiorca wprowadza do firmy składnik prywatnego majątku, który kupił kilka lat wcześniej, wówczas jego rzeczywista wartość rynkowa w momencie przekazania do firmy jest znacznie niższa niż w chwili zakupu. Jednak dla ustalenia jego wartości początkowej, nie ma to znaczenia. W efekcie, o ile podatnik posiada dowód jego zakupu, to mimo, że na dzień przyjęcia go do używania w firmie ma dużo niższą wartość, amortyzowany jest jak nowy środek trwały.

Od 1 stycznia 2022 r. wartość początkowa składnika majątku, który przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych został nabyty do majątku prywatnego osoby fizycznej i tak był wykorzystywany, gdy jego wartość rynkowa będzie niższa od ceny nabycia - wówczas to wartość rynkowa będzie wyznaczała jego wartość początkową.

Sprzedaż składnika poleasingowego

Gdy przedsiębiorca, po zakończeniu użytkowania w działalności gospodarczej składnika wykorzystywanego w leasingu operacyjnym, wykupi go do majątku prywatnego, wówczas przychód z jego sprzedaży jest kwalifikowany jako przychód ze sprzedaży innych rzeczy. To oznacza, że gdy nastąpi ono po upływie 6 miesięcy od dnia nabycia, to z tego tytułu w ogóle nie powstaje przychód w pdof. Natomiast nowelizacja przewiduje rozszerzenie katalogu przychodów z działalności gospodarczej o przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi stanowiącymi przedmiot umów leasingu operacyjnego, jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Wygaszanie karty podatkowej

Polski Ład przewiduje, że od 1 stycznia 2022 r. stosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej będzie dotyczyło wyłącznie podatników, którzy korzystali z niej na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą ją kontynuować. Stąd od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie. Podatnik, który z jakichkolwiek przyczyn zaprzestanie stosowania opodatkowania kartą podatkową, nie będzie mógł powrócić do stosowania tej formy opodatkowania.

*pdof - podatek dochodowy od osób fizycznych

 

baza danych BDO

Jak informuje "Gazeta Podatkowa", za niedokonanie rejestracji w BDO do 31 grudnia ustawodawca przewidział karę od 5 tys. do nawet miliona złotych, nie wykluczając także sankcji w postaci aresztu. Ponadto, za gospodarowanie odpadami niezgodne z deklaracją grozi kara grzywny lub aresztu, za niedopełnienie formalności administracyjnych kara pieniężna identyczna jak za brak wpisu w terminie (od 5 tys. do miliona zł), natomiast za transport odpadów bez zgłoszenia do rejestru kara wynosić ma od 2 tys. do 10 tys. zł.Zdecydowanie lepiej dopełnić wszystkich formalności i postępować zgodnie z deklaracjami, bo kary zapowiadają się dotkliwe. BDO wymaga rejestracji przed końcem roku, w przeciwnym razie przedsiębiorcom mającym obowiązek dokonania wpisu grożą dotkliwe kary, w tym nawet pozbawienie wolności - informuje "Gazeta Podatkowa". BDO czeka na ciebie do 31 grudnia, lepiej się nie spóźnij Obowiązek wpisu do BDO, czyli bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami mają przedsiębiorstwa, które wytwarzają odpady, sprzedają opony, oleje, sprzęt elektroniczny, wszelkie produkty w opakowaniach jak również te, które opakowania produkują lub nabywają na terenie Unii Europejskiej. Zapisać się w rejestrze BDO należy do 31 grudnia 2019 roku, ponieważ od 1 stycznia 2020 roku nastąpi pełna elektronizacja bazy danych BDO. Każdy zarejestrowany przedsiębiorca otrzyma dostęp do indywidualnego konta internetowego.

Biała lista podatników VAT cd.

Wykaz podatników VAT z konsekwencjami Do 31 grudnia 2019 r. zapłata na rachunek spoza wykazu podatników VAT nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji podatkowych - poinformowało w tym tygodniu ministerstwo finansów. Obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r. Nowe zasady potwierdzania zapłaty należności "W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT przypominamy, że obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r." - czytamy w komunikacie resortu finansów. Dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT. Oznacza to, że do 31 grudnia 2019 r. zapłata na rachunek spoza wykazu nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji podatkowych. Obecnie podatnicy mają czas, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu, sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, jak również zweryfikować aktualność swoich danych i sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie. Warto pamiętać, że w wykazie zamieszczane są wyłącznie rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK, otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli zatem do działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR), to taki rachunek nie będzie zamieszczony w wykazie. Co zrobić, jeśli w wykazie brakuje rachunku Jeżeli podatnik stwierdzi, że na wykazie nie znajduje się informacja o jego rachunku, wówczas powinien sprawdzić, czy: 1. zgłosił do urzędu skarbowego swój rachunek oraz 2. czy zgłoszony rachunek jest rachunkiem rozliczeniowym lub rachunkiem w SKOK otwartym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli okaże się, że warunki te nie są spełnione, podatnik powinien złożyć zgłoszenie aktualizacyjne, na podstawie którego urząd skarbowy zmieni dane zamieszczane w wykazie. Jak zaktualizować dane - spółki zarejestrowane w KRS składają aktualizację na druku NIP-8, natomiast spółki cywilne na druku NIP-2 - bezpośrednio do urzędu skarbowego, - przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, aktualizują dane przez wysłanie wniosku za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, która nie podlega rejestracji w CEIDG, aktualizują dane na druku NIP-7. Gdzie zgłaszać błędy - do właściwych dla siebie urzędów skarbowych lub na adres skrzynki e-mailowej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., - do CEIDG - w zakresie aktualizacji danych zgłaszanych za pośrednictwem CEIDG, - do odpowiednich banków - w zakresie wyjaśnień co do charakteru danego rachunku. Rachunki wirtualne Przypominamy, że tzw. rachunki wirtualne nie są zamieszczane w wykazie, ponieważ nie są to rzeczywiste rachunki rozliczeniowe zgłaszane do urzędu skarbowego lub do CEiDG. Wykaz, po wpisaniu numeru rachunku wirtualnego, wyświetla jednak informację, że jest to rachunek powiązany z rachunkiem rozliczeniowym konkretnego podmiotu i podaje dane tego podmiotu. Dodatkowo w listopadzie planujemy udostępnienie narzędzia, dzięki któremu za pomocą systemów informatycznych (w tym systemów finansowo-księgowych) będzie można usprawnić weryfikację, czy dany rachunek wirtualny jest związany z rachunkiem, który znajduje się w wykazie. Jeżeli tak, to zapłata na taki rachunek wirtualny nie będzie skutkować negatywnymi konsekwencjami podatkowymi. Rachunki bankowe i SKOK-ów Istotną kwestią jest brak w wykazie rachunków własnych banków i SKOK-ów, jak też ministerstw czy izb administracji skarbowej, które są prowadzone przez te instytucje dla celów ich gospodarki własnej. Chodzi m.in. o przyjęcie zapłaty wynagrodzenia za usługę wynajmu powierzchni biurowej, przyjęcia zapłaty z tytułu nabywanych przez bank/SKOK wierzytelności pieniężnych (cesje wierzytelności) czy też przyjęcia zapłaty w zakresie prowadzonej przez te podmioty działalności faktoringowej. Obecnie trwają intensywne prace legislacyjne, które mają na celu jednoznaczne uregulowanie tej kwestii przed 1 stycznia 2020 r. w taki sposób, żeby tego typu rachunki nie musiały podlegać sprawdzaniu przez płatników z wykazem.

Biała lista podatników VAT

Od początku września 2019 r. została utworzona baza wszystkich podatników VAT, tzw. biała lista podatników VAT. W bazie znajdują się dane, takie jak: nazwa firmy lub imię i nazwisko, NIP, REGON, PESEL, adres siedziby, imiona i nazwiska osób reprezentujących podmiot, jak również ich NIP i PESEL, data rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT, numery rachunków bankowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Baza ta jest aktualizowana w każdy dzień roboczy. Biała lista podatników VAT to prowadzony przez Szefa KAS elektroniczny wykaz podmiotów: - w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo których wykreślił z rejestru jako podatników VAT, - zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona. Wykaz jest udostępniony: na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dzięki tej bazie podatnik ma możliwość bezpłatnego prześledzenia całej historii rejestracji swoich kontrahentów dla celów VAT w okresie ostatnich 5 lat, co spowoduje, że podatnicy zminimalizują ryzyko wplątania się w tzw. karuzele vatowskie. Informacje zamieszczone w wykazie można wyszukać według NIP, REGON, numeru konta lub fragmentu nazwy (nazwiska) wyszukiwanego podmiotu. Wykaz zawiera przede wszystkim numery rachunków bankowych przedsiębiorców (są to konta wpisane w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP lub CEIDG), na które kontrahenci powinni dokonywać wpłat. Ważne, iż w momencie sprawdzenia podatnik otrzymuje również informację o dacie i godzinie, w której dokonał sprawdzenia czy rachunek figuruje w wykazie. Jeżeli dzień zlecenia przelewu będzie zgodny z datą sprawdzenia rachunku w wykazie, wówczas podatnik będzie miał pewność, że dokonał przelewu na właściwy i aktualny rachunek. W przypadku, gdyby dane zawarte w wykazie nie zostały zaktualizowane przez urząd skarbowy, podatnik dokonujący przelewu na nieaktualny rachunek nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji. Podmiot, którego dane zostały zawarte w wykazie, może złożyć do Szefa KAS wniosek wraz z uzasadnieniem o usunięcie lub sprostowanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym. Jednak szef KAS może odmówić, w drodze decyzji, usunięcia lub sprostowania danych zawartych w wykazie wskazanych we wniosku podmiotu, jeżeli spowodowałoby to niezgodność ze stanem rzeczywistym. Sankcje za przelew na inny rachunek Od początku 2020 r. podatnik będzie odpowiadał solidarnie za zaległości podatkowe kontrahenta, ale tylko do wysokości kwoty podatku VAT, związanego z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług, za które płatność nie zostanie dokonana na rachunek podatnika zawarty w wykazie i w zakresie transakcji, których wartość przekroczy 15 000 zł. Odpowiedzialność solidarna nabywcy będzie mogła być wyłączona w sytuacji, gdy podatnik dokonujący płatności zapłaci należność na rachunek inny niż zawarty w wykazie, pod warunkiem że zawiadomi o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury, w terminie 3 dni od dnia zlecenia przelewu. Zawiadomienie takie powinno zawierać co najmniej: 1) NIP, nazwę firmy oraz adres siedziby albo, w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną, imię i nazwisko oraz adres stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, na rzecz którego dokonano dostawy towarów lub świadczenia usług, lub osoby trzeciej, 2) dane wystawcy faktury wskazane na fakturze (numer identyfikacyjny, nazwę albo nazwisko i imię oraz adres), 3) numer rachunku, na który dokonano zapłaty należności, 4) wysokość należności zapłaconej na ten rachunek i dzień zlecenia przelewu. Tak więc obecnie podatnicy VAT powinni zweryfikować rachunki bankowe swoich kontrahentów, na które dokonują zapłaty, i porównać je z danymi zawartymi w ministerialnym wykazie. Pamiętać bowiem należy, że to nabywca będzie ponosił ryzyko dokonania przelewu na niewłaściwe konto. API nowego wykazu podatników VAT Ministerstwo Finansów udostępniło opis interfejsu programistycznego API nowego wykazu podatników VAT, tj. wykazu podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. API zawiera dwie metody odpytywania o dane z wykazu: 1) Metodę pełną "search" - aby z niej skorzystać, podatnik musi wybrać jeden z parametrów: NIP, fragment nazwy, REGON lub numer rachunku bankowego oraz dzień, na jaki mają być wyświetlone informacje o podmiocie i uzyska: cały zakres danych z wykazu o podmiotach, o które pyta podatnik, unikalny identyfikator - klucz elektroniczny, który jest potwierdzeniem wykonania zapytania (o jaki identyfikator podmiotu pytano, datę na jaki dzień została udzielona odpowiedź i datę zapytania). 2) Metodę uproszczoną "check", która poprzez API skrócone będzie łączyła podatnika z wykazem po wprowadzeniu parametrów zapytania: NIP lub REGON, NUMER RACHUNKU, DATA, na jaki dzień ma być udzielona odpowiedź. W odpowiedzi API zwróci następujące informacje: TAK lub NIE - informacje, które oznaczają, że dany rachunek przypisany jest (lub nie jest) do wyspecyfikowanego numeru podmiotu (w dniu DATA), elektroniczny klucz, który potwierdza wykonanie zapytania (o jaki identyfikator podmiotu pytano, datę na jaki dzień została udzielona odpowiedź i datę składania zapytania). Korzystanie z API jest limitowane. Można złożyć 10 zapytań o maksymalnie 30 podmiotów jednocześnie. Po wyczerpaniu tego limitu dostęp do API będzie zablokowany do godziny 000. Podstawa prawna Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)

Nasza witryna internetowa używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających ze strony w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych. Mechanizm ten można zablokować w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.